İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiftlik bank

… ve sonra apar topar banka oturdum. Bank. Bana bir şey söylemek istiyordu sanki. Adı neden banktı acaba ? Bankayla bir alakası olabilir miydi ? Belki de bankadan kredi alan insanların oturması gereken yerlerdi banklar diye düşünürken bank birden konuşmaya başladı. “Para para para” dedi. Napolyon’dan mı alıntı yapıyordu yoksa şarkı mı söylüyordu anlamamıştım. Ona kapital düzenin gerçek sahipleri, faiz ve paranın önemi hakkındaki düşüncelerini sordum. Suskundu. Tekrar sordum. Cevap vermedi. “Suskunluğun asaletinden mi bank” dedim. Cevap vermediği gibi mimik de yapmıyordu. Bir bankla konuşmak çok mantıklı bir davranış değildi ama emindim. “Para para para” demişti. Yoksa telefonumdan mı gelmişti o ses “Para para para” YouTube acık mi kalmıştı ? Tam pes etmiş kalkerken birden seslendi.Bank bana “Kimin ağzından anlatmamı istersin ?“ diye sordu. “Şaşırt beni” dedim. “O zaman bankanın sahiplerinin ağzından anlatıyorum” dedi. “Show must go on” dedim. Ve konuşmaya başladı.

”Sizler bizim kölemizsiniz ve bu banklarda oturacaksınız, biz bir üretim yapmadan paradan para kazanırken sizde aldığınız her bir bank için bizlere 2 bank parası ödeyeceksiniz.Bizler bir kısmınızı ödeyemeyeceğiniz borçlar altında ezilmeye mahkum etmeye karar verdik. Kalan kısmınıza da çocuklarınıza ev bırakma fikrini enjekte ederek orta gelirli olanlarınızı da bizden kredi almaya mahkum ettik. Geliri yüksek olanları da paralarını faize yatırmaya ikna ettik. Üretim yapmayı, dünyayı daha güzel bir yer yapmayı, insanlığa bir şey katmayı hedefleyen insanların kimi zaman kendilerini kimi zaman ailelerini bu kölelik sistemine sokarak onları sıradanlaştırdık. Artık bizim yarattığımız bambaşka bir dünya var. Onların mutluluklarını maddiyata endeksledik. Paranın güç olduğuna inandırdık. Onlara sistemin dışına çıkma fırsatı vermedik. Ekonomik gücü yüksek olanları 100 dönüm arsa alabileceği bir para ile bir saat almaya ikna ettik. Bunun akıl almaz kısmıysa sadece marka satıyorduk. Aslında onları buna mecbur bırakıyorduk. İş hayatındaki insanların birbirleri hakkındaki önyargılarını bunlarla oluşturuyorduk. İnsanlara “Güzel olan bu” dedik. Ve onlar bunu kendi düşüncesi sandı. İlginç tarafıysa buna inandılar. “

Bank derin bir nefes aldı. Ve gökyüzüne baktı. “Adın neydi senin ?” dedim. “Çiftlik , senin ?” dedi. “Alper. Bir fotoğrafını çeksem olur mu?” dedim. “Üstümde otururken çekme. Zaten çıplağım adım çıkmasın” dedi. Onu kırmadım.

Tam o sırada 28 yaşlarında alımlı saçları boya sarısı 1.65 boylarında bir kadın elinde bir tabletle yanıma yaklaştı. “Merhaba ismim Ahu, size bir teklifim var, Garanti bankasının Üniversite öğrencileri için çıkardığı genç kart bugüne özel tamamen ücretsiz, Ve genç kart kullanıcılarının steam hesabına her ay ücretsiz olarak 10 TL yükleniyor ” dedi. Gözlerimin içine bakarak “Oturabilir miyim ?” Diye sordu ama sorunun cevabını duymadan oturdu. O tam oturduğu anda bank çatırdadı. Sanırım kalbi kırılmıştı. “Kotanı doldurmaya kaç kişi kaldı ? Bende bu işi yaptım zamanında, kampüs güvenliği sorun olmuyor mu ? “ diyerek aklıyla oynadım. “Bir kişi kaldı ya, poooof” dedi. Yaklaşık 60 metre ilerideki yalnız ve sivilceli oğlanı gösterdim ve “koş koş koş” dedim. Ondan kurtulmuştum.

O günden sonra her kampüse gittiğimde aynı banka oturuyorum. Özür dilerim. Onun bir ismi var. Çiftlik bank . Haberlerde ismini görünce çok şaşırdım. Şimdi filmi çekiliyormuş. İsim benzerliği sanırım, bank banka benzer …

Bir yorum

  1. Anonim Anonim 12 Nisan 2018

    Güzel

Bir cevap yazın

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.
%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla